شناخت مختصری از جنس پارچه ها و لکه بری آن ها

بازدید : 77 بار | زمان مطالعه : 6 دقیقه

پارچه ها هویت آرایشی دارند.

آنها را می توانید به صورت متری خریداری نماید . با بافت ها،الگو،رنگ ها و ترکیب رنگ های مختلف،به داخل زندگی خود بیاورید ، تا باعث تلطیف خطوط معماری فضای شما شوند . روحیه ی طراحی شده در پارچه،مسیر چین و پلیسه ها و موج های لغزان آن در اتاق،فوق العاده حال آفرین است . مجموعه ی این موارد باعث تسریع در احساس زیبایی و لذت از آن می شود .
انتخاب پارچه می تواند بیشترین حالت آفرینش هنری و ارضای شخصی برای آرایش خانه باشد و بهترین تجربه ی شمای تازه کار.این فصل شما را در راه انتخاب خوش مصرف ترین پارچه ها برای حرفه ی شما یاری می نماید و این عمل زیبا تر از آن است که به نظر آید .

پارچه

*انتخاب پارچه رومبلی قبل از شروع به كشيدن پارچه روی مبل بايد ابتدا پارچه را انتخاب كرد و اين كار نياز به شناخت انواع پارچه دارد. پارچه های مورد استفاده براي رويه كوبی بايد داراي بافتی با تراكم مناسب، زيبا و بادوام و طرح و رنگ متنوع باشند. نوع جنس پارچه و مواد تشكيل دهنده آن در درجه اول و طرح و نقش آن در اولويت بعدي قرار دارد.

*پارچه های مختلفی برای رويه كوبی مبلمان وجود دارد كه هريک نقاط قوت و ضعف خاصی دارند. انتخاب پارچه های رو مبلی بستگی به شرايط مختلفی دارد، از قبيل نوع استفاده و محل مبلمان، مقدار بودجه، شرايط فضای استفاده و مدت زمان مصرف آن. پارچه ها از الياف ساخته شده اند. برخی از محبوب ترين پارچه های لفين، وينيل، اكريليک، ابريشم و رومبلی از اليافی شامل پنبه، كتان، كنف، پشم، چرم، نايلون، پلی استر، ميكرو فيبر به دست می آيند. 

شناخت الیاف:

ليف، رشته نازک و بلندی شبيه مو می باشد كه از استحكام و انعطاف پذيری كافی برای تهيه نخ و پارچه برخوردار است. پارچه، از نخ كه خود از الياف(جمع ليف) تهيه مي شود به دست می آيد.

الیاف

طبقه بندی الیاف بر حسب جنس:

الياف پارچه را ممكن است به چند روش طبقه بندی كرد يكی از انواع طبقه بندی در نمودار نمايش داده شده است.

طبقه بندی الیاف

شناخت الیاف پنبه:

پنبه اليافی طبيعی است و ساليان زيادی است كه برای تهيه پارچه از آن استفاده می شود. اين پارچه، نرم و بادوام بوده و نگه داری آن آسان است. انواع مختلف پارچه مانند چيت، متقال، جين، مخمل كبريتي نخي (پنبه ای) و برزنت از پنبه تهيه می شود كه در رنگ ها و طرح های مختلف موجود است. برخی از اشكالات پنبه عبارت اند از: مقاومت كم، چروک شدن سريع و قابليت اشتعال.

پنبه

كتان چیست:

از ساقه گياهی به نام فلاكس استخراج می شود. از ويژگی های الياف كتان، وجود گره های كوچكی است كه در طول ليف ديده مي شود. زبری، درخشندگی طبيعی، جذب رطوبت زياد، استحكام زياد (2 تا 3 برابر  از خصوصيات الياف كتان است. از نقاط ضعف كتان می توان به كشسانی كم و مقاومت سايشی …پنبه) و متوسط نام برد.

کتان

شناخت الیاف كنف:

الياف كنف از ساقه گياه شاهدانه استخراج می شود. قسمت مركزی ساقه گياه، چوبی است و الياف كنف

کنف

 • *نمونه ای ازطبقه بندی الیاف بر اساس جنس *
  الیاف گیاهی
  پنبه كتان كنف
  پشم ابريشم مو
  موهر كشمیر
  آزبست
  ويسكوز و ريون استات
  نايلون پلی استر اكريلیك
  الیاف حیوانی
  الیاف معدنی
   الیاف سلولزی بازيافته
  الیاف مصنوعی
  طبقه بندی الیاف براساس جنس
  الیاف طبیعی
   الیاف ساخت بشر
  **روی اين قسمت چوبی و در زير پوسته خارجی ساقه قرار دارد. از خصوصيات كنف می توان به استحكام زياد، جذب رطوبت متوسط (كمتر از كتان)، مقاومت در برابر اشعه ماورای بنفش (نسبت به پنبه)، مقاومت در برابر رشد كپک (نسبت به پنبه) اشاره كرد.**

آشنایی با الیاف پشم:

از پشم گوسفند تهيه شده و يكی ديگر از الياف طبيعی است كه در پارچه های رومبلی استفاده می شود. در هوای سرد، احساس گرم و نرمی به مصرف كننده می دهد. با اين حال، پارچه های رومبلی پشمی به راحتی تميز نمی شوند و همچنين اگر به صورت دائمی در معرض نور خورشيد قرار گيرند، آسيب مي بينند. حشراتی را به خود جذب مي كنند كه می توانند به پارچه آسيب برسانند.

پشم

پارچه های ابريشم:

پارچه های تزيينی ابريشمی داراي ظاهری شكيل اند كه اغلب برای كاربردهاي رسمی مناسب هستند. ابريشم نياز زيادی به مراقبت و حفاظت در برابر لكه ها و يا ريختن مايعات دارد. نگه داری مناسب می تواند طول عمر ابريشم را حفظ كند.

ابریشم

آشنایی با چرم:

چرم طبيعی ، از پوست خام حيوانات توليد می شود، محبوب ترين ماده رويه كوبی پس از پارچه رومبلی مي باشد؛ زيرا با دوام و زيباست. هرچه بيشتراستفاده گردد، كيفيت آن افزايش می يابد. از نقاط ضعف چرم، گرانی و هزينه تعمير بالای آن است.

چرم

پارچه های نايلونی:

نايلون، اليافی مصنوعی است كه به دليل دوام و جذابيت آن به برخی از الياف ديگر ترجيح داده  ها دارند و می توان به راحتی آنها را تميز كرد. با می شود. پارچه های رومبلی نايلونی مقاومت زيادی به لكه اين حال، با قرار گرفتن در معرض آفتاب آسيب می ببيند.

نایلون

استفاده ازپلی استر در ساخت پارچه:

ليف پلی استر از تركيب مواد شيميايی و در طی يك سری عمليات شيميايی توليد می شود. از نظر ظاهر و خصوصيات، شباهت زيادی به ليف نايلون دارد. بسيار بادوام و مقاوم در برابر خراش ، حشرات و  داری آن آسان است. پلی استر يكی از پرمصرف ترين الياف مصنوعی در صنايع
  هاست. تميز كردن و نگه لكه نساجی و پوشاک است و به تنهايی يا به صورت مخلوط با الياف پنبه، ويسكوز و پشم در بافت پارچه هايرو مبلی به کار می رود.

پلی استر

پارچه های اكريلیک :

اكريليک يكی ديگر از الياف مصنوعی است كه به تنهايی يا به صورت مخلوط با الياف ديگر مانند پشم، ويسكوز و پلی استر مورد استفاده قرار می گيرد. ماده اوليه تشكيل دهنده اكريليک، ماده ای شيميايی است كه از تركيبات نفتی به دست می آيد. نرمی، گرمی و سبكی، مقاومت در برابر چروک و پفكی و حجيم بودن از ویژگی های این الیاف است.

اکیلیک

پارچه های رومبلی در بازار ايران:

در بازار ايران انواع پارچه های رومبلی عرضه مي شود كه از پارچه های وارداتی می توان ابريشمی، سكه ای، ساتن، مخمل و ... را نام برد. از معروف ترين پارچه های توليد داخل نيزمی توان به ترکمنی،یزد،کاشان و .... اشاره نمود.

پارچه های ایرانی

*پارچه هايی نيز هستند كه ديرتر كثيف می شوند زيرا در توليد آنها از تكنولوژی نانو بهره گرفته شده است مانند مخمل نانو. از گليم و جاجيم نيز برای پوشش مبلمان استفاده می شود كه زيبايی خاصی دارد.

**بررسی محاسن و معایب الیاف طبیعی**

محاسن و معایب الیاف طبیعی

**بررسی محاسن و معایب الیاف مصنوعی**

 محاسن و معایب الیاف مصنوعی

مشاهده محصولات

شناسایی پارچه ی تهیه شده از یک نوع الیاف

هرگاه نمونه ای که جهت شناسایی جنس الیاف آن در اختیار شما قرار داده شده به صورت پارچه است و شما از یکسان بودن جنس نخ های تار و پود آن اطمینان ندارید، فرض را بر متفاوت بودن آنها بگذارید وبعد از جداسازی نخ های تار و پود پارچه، هر کدام را جداگانه شناسایی کنید.

همه چیز درباره ی پارچه ها

بهتر است قبل از استفاده از روش حلالیت برای شناسایی جنس الیاف، از روش سوزاندن و روش میکروسکوپی استفاده کنید و جنس لیف را حدس بزنید.

شناخت جنس الیاف

 

روش های متداول لکه بری از روی پارچه

**در این بخش به نحوه ازبین بردن برخی از لکه های ایجاد شده روی پارچه اشاره می شود.**

از بین بردن لکه ها

برای حفظ و نگه داری مبلمان نیز این موارد کارامد هستند.

لکه آدامس: برای پاک کردن لکه آدامس از روی پارچه، یک تکه یخ را چند مرتبه روی آدامس بکشید تا آدامس، سفت شده و از پارچه جدا شود. در صورت جدا نشدن آدامس از پارچه، می توانید از بنزین برای پاک کردن آن استفاده کنید.

لکه شمع، مداد شمعی و مدادهای چرب آرایشی: برای پاک کردن لکه شمع، مدادشمعی و مدادهای چرب آرایشی از روی پارچه، ابتدا باقی مانده ماده را با جسمی نوک تیز (مثل چاقو) به آرامی بردارید. سپس دو تکه دستمال توالت در دوطرف پارچه در محل لکه قرار دهید. سپس اتوی گرم را برروی یکی از دستمال ها قرار داده و فشار دهید. به این ترتیب، چربی موجود در لکه آب می شود و جذب دستمال های دوطرف پارچه می شود.

لکه آب میوه: برای پاک کردن لکه آب میوه از روی پارچه ، مقداری نمک روی لکه بریزید و سپس پارچه را مدتی در آب سرد خیس کنید و سپس با آب گرم و شوینده بشویید.

لکه جوهر خودکار یا خودنویس: برای پاک کردن لکه جوهر خودکار یا خودنویس از روی پارچه، قسمت جوهری شده پارچه را به مدت 5 دقیقه در داخل ظرف محتوی شیر قرار دهید. سپس پارچه را با آب بشویید.

لکه لاک: برای پاک کردن لکه لاک از روی پارچه می توان از اسفنج آغشته به الکل یا استن استفاده کرد.

لکه خون: برای پاک کردن لکه خون از روی پارچه، پارچه را در آب سرد خیس کنید و سپس آن را با آب و شوینده بشویید. 

لکه چربی: برای پاک کردن لکه چربی از روی پارچه، لایه نازکی از نمک روی لکه بریزید و به مدت نیم ساعت تا یک ساعت صبر کنید تا چربی جذب نمک شود. سپس پارچه را با آب و شوینده بشویید.

*روش دیگر برای از بین بردن لکه چربی از روی پارچه، مالیدن اسفنج آغشته به محلول نمک و الکل روی لکه می باشد*

لکه چای و قهوه: برای پاک کردن لکه چای و قهوه از روی پارچه، به محض ریخته شدن این مواد روی پارچه، آن را با آب سرد و مواد شوینده بشویید. اگر امکان شستشوی سریع پارچه وجود نداشت، مقداری نمک روی سطح لکه بریزید و مدتی صبر کنید تا نمک، آن را به خود جذب کند. سپس در صورت فراهم شدن شرایط شستشو، پارچه را با آب گرم و مواد شوینده بشویید.