عوامل انتخاب پرده ی مناسب و تاثیرات آن بر چیدمان اتاق

بازدید : 167 بار | زمان مطالعه : 5 دقیقه

کارایی پرده اتاق خواب باید چگونه باشد ؟

اولین سوالی که طراح دکراسیون داخلی از شما می‌پرسد این است که از پرده اتاق خواب چه انتظاراتی دارید؟ می‌خواهید چه کارایی داشته باشد و سبک و مدل آن چگونه باشد؟ نوع استفاده شما از پرده اتاق خواب، شکل ظاهری آن را تحت تاثیر قرار می‌دهد. برای مثال اگر می‌خواهید پرده اتاق کاملا جلوی ورود نور خورشید به اتاق را بگیرد یا اینکه می‌خواهید فقط شدت نور خورشید را کاهش دهد باید از پرده‌های ضخیم و بزرگ استفاده کنید. پرده‌های حریری یا ابریشمی برای این کار مناسب نخواهند بود. شاید هم در نظر دارید که پرده اتاق شما فقط کارایی دکوری داشته باشد.

 *آشنایی بیتر با انواع پردهنقش پرده در دکوراسیون

 

اتاق خواب با دکوراسیون هماهنگ

چوب پرده اتاق خواب باید چگونه باشد؟

ابتدا باید در نظر بگیرید که چه مقدار فضا در بالای پنجره موجود است. نوع چوب پرده بستگی به مقدار این فضا دارد و بر روی شکل پرده شما اثر می‌گذارد. برای مثال اگر کمتر از 10 سانتی‌متر فضا در بالای پنجره اتاق خواب شما موجود باشد، نمی‌توانید از چوب پرده‌های ضخیم و مجلل استفاده کنید.

البته راه حل‌های زیادی برای استفاده از چوب پرده برای فضاهای کوچک میان پنجره تا سقف وجود دارد. برخی از طراحان دکوراسیون پیشنهاد می‌کنند که در چنین مواقعی، چوب پرده را به سقف متصل کنید که البته این کار  به یراق آلات خاصی نیاز دارد.

 

شکل و سبک پرده اتاق خواب باید چگونه باشد؟

همیشه ابتدا کلیت سبک دکوراسیون داخلی اتاق خواب خود را در نظر بگیرید و بعد به دنبال پرده مناسب برای اتاقتان باشید. برای مثال اگر اتاق شما دکوراسیونی سنتی دارد و وسیله‌های شما آنتیک و کلاسیک هستند و از مبلمان استیل بیشتر خوشتان می‌آید، می‌توانید از پرده‌های والن‌دار و سنتی مجلل برای پوشاندن پنجره‌ها استفاده کنید.

اتاق خواب با تم سیاه و سفی سبک مینیمال

برای اتاق خواب‌های مدرن و مینیمالیست هم می‌توانید از پرده‌های ساده استفاده کنید.

 

البته برخی از اتاق خواب‌های خیلی مدرن هم اصلا پرده ندارند:

البته همانطور که قبلا هم گفتیم، کاربرد پرده و شکل چوب پرده نیز در انتخاب شکل و سبک پرده دخیل هستند، به همین خاطر باید آن‌ها را نیز در نظر بگیرید. مثلا اگر جای زیادی برای اتصال چوب پرده نداشته باشید، مجبور خواهید بود که از پرد‌هایی استفاده کنید که بتوان آن‌ها را به چوب پرده‌های نازک وصل کرد. یعنی پرده‌های سنگین با پلیسه‌های بلند از لیست شما حذف خواهند شد.

 
تخت خواب دارای آویز های پرده ای

انتخاب پرده اتاق خواب با توجه به بودجه شما

در آخر، یکی از مهم‌ترین عواملی که بر شکل و سبک پرده اتاق خواب شما تاثیر می‌گذارد، بودجه‌ای است که برای خرید پرده اتاق خواب کنار گذاشته‌اید. دوختن پارچه و دوختن پرده همیشه ازران‌تر از خرید یک ست پرده آماده تمام می‌شود. همچنین اگر می‌خواهید یک پرده را بدوزید، می‌توانید مدل و کاربرد آن را هماهنگ با سلیقه و هدفی که در سر دارید قرار دهید. همچنین می‌توانید مدل‌هایی را تهیه کنید که در بازار موجود نیستند.

از طرف دیگر، خریدن پرده‌های آماده، با اینکه گران‌تر از دوختن پرده تمام می‌شود، دردسر ساز نیست و پرده‌های آماده در کمترین زمان آماده می‌شوند. در بازار مدل‌های خاص و منحصر به فرد و متنوعی از انواع پرده‌های سنتی و مدرن آماده وجود دارد که می‌توانید از بین آن‌ها، پرده‌ای متناسب با بودجه، کاربرد، و شکل و سبک مورد نظرتان پیدا کنید.

*نکاتی که باید برای چیدمان اتاق به یاد داشته باشیمچیدمان اتاق

اتاف خواب با تم آبی و سفید مدرن

همانطور که گفتیم، شکل و سبک ظاهری پرده اتاق خواب شما به شدت تحت تاثیر عواملی چون کاربرد پرده، جنس پرده، نوع چوب پرده، کلیت دکوراسیون اتاق خواب شما و وسایل آن نظیر سرویس خواب، فضای در دسترس برای نصب پرده و بودجه شما قرار دارد. می‌توانید برای انتخاب نوع مناسب پرده اتاق خواب از یک متخصص دکوراسیون داخلی کمک بگیرید و از او بپرسید که پرده اتاق خواب باید چگونه باشد.