انواع سبک های دکوراسیون منزل

بازدید : 1083 بار | زمان مطالعه : 9 دقیقه

۱. سبک دکوراسیون مدرن

همان طور که در در مقاله های قبلی اشاره کردیم، مدرن یک واژه گسترده است که در زمینه دکوراسیون معمولا به یک خانه که با خطوط صاف و مرتب، پالت رنگی ساده و موادی مانند استیل و شیشه طراحی شده است گفته می‌شود. در دکوراسیون مدرن ایجاد حس سادگی در همه المان‌های منزل از جمله مبلمان مشاهده خواهد شد. صاف، صیقلی، براق و شفاف از جمله ویژگی‌هایی هستند که در سبک مدرن شاهد آن هستیم.

ذکوراسیون مدرن در اتاق نشیمن

**بکار گری از اشکال هندسی در دکوراسیون مدرن**

همانطور که در تصویر بالا می‌بینیم، یکی از ویژگی‌های مهم در دکوراسیون مدرن، استفاده از طرح ها و شکل های هندسی واضح مانند دایره‌ها و چهارگوش‌ها است. اشکال هندسی ای که دارای گوشه‌هستند که نشان‌دهنده سرسخت بودن دنیای مدرن است، و اشکال منحنی نیز احساس حرکت و سر زندگی مدرن را نمایش می‌دهند. ترکیب این دو با هم تصویری واضح و شفاف از مفهوم مدرنیته را رو بروی شما بوجود می آورد. همچنین آثار نقاشی، تابلو ها و مجسمه‌هایی با مفاهیم انتزاعی در این نوع سبک دکور خانه جایگاه خاصی دارند.

تاثیرات تابلو ها بر دکوراسیون

۲. سبک دکوراسیون امروزی

سبک های دکوراسیون مدرن و امروزی دو نوع سبک متفاوت هستند که اغلب بجای یکدیگر استفاده می‌شوند، اما این دو سبک تفاوت های بسیاری از یکدیگر دارند. تفاوت اصلی این دو سبک این است که سبک مدرن دیدگاهی از طراحی است که در قرن بیستم شروع شده است. از طرفی سبک امروزی یا معاصر دارای انعطاف‌پذیری بالایی داشته و پایبندی چندانی به سبک خاصی ندارد. برای مثال در سبک امروزی ممکن است در آن خطوط خمیده در طراحی باشیم، در حالی که در سبک مدرن این اتفاق رخ نمی‌دهد.

دکوراسیون امروزی

به علاوه در طراحی دکوراسیون امروزی راحتی و خودمانی بودن فضا بسیار اهمیت دارد. برخلاف دکوراسیون مدرن که فضایی رسمی‌تر را بوجود می‌آورد، فضای دکوراسیون امروزی (معاصر) احساس صمیمیت بیشتری را برای بیننده بوجود می آورد. در اصل می‌توان گفت که ما در هر بازه ی زمانی که باشیم، سلایق جمعی آن دوره از زمان، سبک دکوراسیون امروزی یا معاصر آن دوره را تعریف می‌کند.

۳. سبک دکوراسیون مینیمال

دکوراسیون مینیمال یکی از سبک‌های پرطرفدار در بین انواع مدل های دکوراسیون داخلی بشمار می آید. این نوع سبک تقریبا همانند سبک مدرن و از آن آسان تر است. در سبک مینیمالیست پالت‌های رنگی استفاده شده معمولا خنثی بوده و موجود نبودن لوازم پر زرق و برق نیز نیستند. در ضمن سفید یکی از پرکاربردترین رنگ‌ها در دکوراسیون مینیمال است.

سبک دکوراسیون مینیمال

در واقع کلمه ی “مینیمال” به معنی سادگی و ازبین بردن تمام عناصر اضافی از فضا است. در تصویر بالا می‌بینید که تقریبا همه چیز در کوراسیون ساده و بی‌آلایش است. یکی دیگر از ویژگی‌های دکوراسیون مینیمال، استفاده از رنگ‌های متضاد است. سفید در کنار سیاه می‌آید. این ترکیب متضاد رنگ‌ها به این دلیل استفاده می‌شود که فضا بیش از حد بی روح و ساده نباشد و نمایی دارای تعادل ایجاد کند.

۴. سبک دکوراسیون صنعتی

سبک صنعتی همان طور که از نام این سبک پیداست، بر گرفته از سبک‌های دوره انقلاب صنعتی اروپا و خانه‌های قرن های 17 و  18میلادی اروپا است. در بسیاری از دکوراسیون‌های طراحی شده با این سبک، شاهد عناصری هستیم که حس بی نهایت بودن طرح را به ما میبخشد. برای مثال در این سبک ممکن است شاهد استفاده از آجر و یا چوب در ظاهر چیدمان باشیم. یک خانه طراحی شده با  دکوراسیون صنعتی را می‌توان نسخه بازسازی شده از یک ساختمان صنعتی بدانیم.

سبک رکوراسیون صنعتی در رستوران

مبلمان چرم در آن دوره از تاریخ اروپا طرفداران زیادی در بین اشراف و کارخانه‌ داران داشت و به همین دلیل به یکی از عناصر جدایی‌ناپذیر دکوراسیون صنعتی تبدیل شد. به علاوه، استفاده از جعبه‌های پرینت دار به عنوان یکی از این عناصر ، بیش از همه حس نوستالژیک باز شدن کارخانه‌های متعدد در اروپا را ایجاد می‌کند.

۵. سبک دکوراسیون مدرن قرن بیستم

سبک مدرن دهه نود میلادی که از آن با عنوان Mid-Century modern یاد می‌شود، در واقع بکارگیری مجددی به طراحی‌های اواسط دهه ۱۹۰۰ میلادی (۱۹۵۰ تا ۱۹۶۰) است که حس نوستالژی را به محیط ایجاد می‌کند. در این سبک شاهد برخی از عناصر مینیمال بوده و ساده بودن نیز یکی از ویژگی های مهم رعایت شده در آن به حساب می‌آید.

سبک مبلمان قرن بیستم

۶. سبک دکوراسیون اسکاندیناوی

سبک دکوراسیون اسکاندیناوی بوجد آورنده ای از سادگی سبک زندگی مردم شمال اروپا است. در طراحی اسکاندیناوی، مبلمان استفاده شده مانند یک اثر هنری ساده هستند. از جمله ویژگی‌های این سبک، می‌توان به پالت تمام رنگی سفید و ترکیب عناصری مانند چوب، پلاستیک‌های روشن و استیل، کفپوش‌های قطعه‌ای، نورپردازی طبیعی و استفاده از لوازم جانبی کمتر اشاره کرد.

دکوراسیون سبک اسکاندیناوی

**سبک اسکاندیناوی بسیار به سبک مینیمال نزدیک است و در واقع می‌توان گفت که سبک مینیمال بیشتر ویژگی‌های خود را از سبک اسکاندیناوی مدرن وام می‌گیرد.**

۷. سبک دکوراسیون سنتی غربی

در سبک سنتی شاهد المان‌های کلاسیک همراه با مبلمان مجلل با تعداد زیاد لوازم تزئینی هستیم. از جمله ویژگی‌های مطرح در خانه‌های طراحی شده به سبک سنتی، می‌توان به استفاده از چوب‌های تیره، پالت‌های رنگی پررنگ، تنوع بافت‌های استفاده شده در طراحی، مبلمان با پارچه‌های بافتنی یا مخمل مانند، ابریشمی و گلدوزی و استفاده از خطوط منحنی اشاره کرد. سبک سنتی ریشه در حساسیت‌های اروپایی در طراحی دارد.

سبک دکوراسیون سنتی غربی

۸. سبک دکوراسیون سنتی خاورمیانه

در میان انواع سبک های دکوراسیون داخلی دکوراسیون سنتی خاورمیانه یکی از منحصر به فردترین دکوراسیون‌ها به حساب می آید و فرش و گلیم ایرانی در آن حرف اول را می‌زند. هیچ دکوراسیون سنتی از خاورمیانه دارای ویژگی ها و عناصر یکسان  نیست. پالت رنگ‌های گرم و تند، همراه با نقش‌های سنتی و اسلامی، اجزای مهم این سبک هستند.

دکوراسیون سنتی خاورمیانه ای

پشتی یا تخت با بالشتک‌های طرح سنتی نیز در این سبک مهم هستند. در دکوراسیون‌های سنتی امروزی از مبلمانی استفاده می‌شود که نقش سنتی لنگ یا گلیم بر روی آن‌ها نقش داشته باشد.

۹. سبک دکوراسیون انتقالی یا ترنزیشنال

سبک انتقالی (Transitional) یکی از سبک‌های محبوب در بین انواع دکوراسیون داخلی به حساب می‌آید؛ چرا که این سبک را می‌توان رابطی بین طراحی دکوراسیون سنتی و مدرن دانست. سبکی که به نوعی یک تعادل بین سبک سنتی و مدرن را بوجود می‌آورد. در این سبک انتقالی ممکن است از متریال استفاده شده در سبک مدرن مانند استیل و یا شیشه استفاده کرده و در کنار آن‌ها از مبلمان مجلل با پارچه مخملی، همانند سبک سنتی، نیز استفاده شود. در سبک دکوراسیون انتقالی از پالت رنگی نسبتا خنثی برای ایجاد حس آرامش استفاده می‌شود که در عین شیک و براق بودن، فضایی صمیمی و خودمانی را نیز بوجود می‌آورد.

دکوراسیون انتقالی یا ترنزیشنال

۱۰.  سبک دکوراسیون سنتی شرق دور

منظور از شرق دور، سرزمین‌هایی مانند چین و ژاپن هستند. دکوراسیون سنتی این کشور ها بسیار ساده طراحی شده و این سادگی نمایانگر سبک زندگی فروتنانه و به دور از تجملات آن ها است. میزها و صندلی‌های کوتاه و مربع شکل، تشک به جای تخت، درب‌ها و پنجره‌های کشویی و نقش های مینیاتوری ژاپنی همگی احساس نوستالژیک فیلم‌های شرقی را بوجود می آورد.

سبک دکوراسیون سنتی شرقی

در این سبک، به خاطر استفاده از لوازم و عناصر گوشه‌دار، بسیار نزدیک به سبک‌های دکوراسیون مدرن است. همچنین پالت رنگ به کار رفته شده در این سبک دکوراسیون بیشتر از رنگ‌های خنثی تشکیل شده است. البته می‌توان مانند تصویر از رنگ‌های گرم هم در این قاب استفاده کرد.

۱۱. سبک دکوراسیون فرانسوی

رنگ‌های گرم و ملایم مانند طیف‌هایی از قرمز، زرد، طلایی و استفاده از مصالحی مانند سنگ و آجر از ویژگی‌های واضح در سبک فرانسسوی هستند. در میان انواع سبک های دکوراسیون داخلی در این سبک معمولا از ظروف تزئینی چینی و روتختی‌های سنگین و ضخیم استفاده می‌شود.

سبک دکوراسیون فرانسوی

روکش مبل دامن‌دار و پرده‌های بلند نیز از دیگر ویژگی‌های دکوراسیون فرانسوی است. استفاده از فرش در این دکوراسیون اهمیت زیادی دارد. گچ‌بری‌های زیبا بر روی دیوار و سقف نیز از دیگر عناصری هستند که در این سبک استفاده می‌شود.

انواع مبلمان و آشنایی با طرح های آن

۱۲. سبک دکوراسیون بوهمیان

دکوراسیون داخلی به سبک بوهمیان نیز یکی از محبوب‌ترین مدل های دکوراسیون داخلی به حساب می‌‌آید. در این سبک پایبندی خاصی به قوانین وجود ندارد و هر گونه که دوست دارید دکوراسیون منزلتان را طراحی کنید. توجه کنید که بوهمیان که با نام سبک کولی‌وار نیز شناخته می‌شود، به معنی نادیده گرفتن عرف‌ها و قراردادهای معمول نیست؛ بلکه این سبک دقیقا بازتابی از سلیقه شما است که می‌تواند پر از طرح ها و رنگ‌های متنوع باشد.

 

سبک دکوراسیون بوهمیان

در میان انواع سبک های دکوراسیون داخلی، سبک بوهمیان از تمام رنگ‌ها در کنار هم استفاده می‌کند و فضایی دلنشین بوجود آمده می‌آورد. در کنار هم آوردن طرحی سنتی بر روی دیوار روبرویی و تصویری از سیاره زحل که نمایانگر دنیای مدرن است مفهوم کلی این سبک دکوراسیون را به کمال رسانده است.

آشنایی کامل با پارچه ها

۱۳. سبک دکوراسیون روستیک

سبک روستیک یا همان روستایی معمولا با استفاده از عناصر طبیعی مانند چوب و سنگ، و ایجاد سبکی شبیه به سبک زندگی آرام و ساده ی روستایی، شناخته می‌شود. طراحی داخلی با سبک روستیک، فضایی صادقانه را بوجود آورده و رابطی به گذشته ساده و بی‌آلایش ما به حساب می‌آید.

دکوراسیون روستیک

واژه روستیک (rustic) به معنای “رنگ و رو رفته” است. به همین خاطر می بینید که لوازمی که در این دکوراسیون استفاده شده‌اند، مانند فلز‌های زنگ زده و چوب‌های پوسیده هستند. البته این لوازم بلا استفاده نیستند و تنها شکل آن‌ها این گونه طراحی شده است تا بیننده تصور کند که با لوازمی قدمت‌دار و قدیمی سروکار دارد. این سبک برای آن‌هایی مناسب است که علاقمند به سبک نوستالژی هستند.

۱۴. سبک دکوراسیون شبی شیک

مبلمان روستایی، پارچه‌های گلدار ظریف، لوسترهای درخشان و… از ویژگی‌های برجسته سبک شبی شیک (Shabby Chic) هستند. این سبک تقریبا شبیه به سبک بوهمیان است، با این تفاوت که شبی شیک بیشتر مخاطب های زنانه دارد. اگر قصد خرید مبل برای دکور شبی شیک را دارید به این نکته توجه داشته باشید که در سبک شبی شیک مبلمانی با سبک قدیمی، رنگ‌هایی با طیف سفید، وسایل تزئیینی عتیقه و… هستیم که ما را به یاد کاخ‌های فرانسوی و انگلیسی می‌اندازند.

اتاق خواب با دکوراسیون شبی شیک

استفاده از هنر قلاب بافی، کنار هم آوردن رنگ های صورتی و سفید، چیدن گل های صورتی در دکوراسیون و ایجاد فضایی با احساس ملایمت و ظرافت از ویژگی های این سبک است.

 

۱۵. سبک دکوراسیون هالیودی

سبک هالیودی یکی از انواع سبک های دکوراسیون داخلی محسوب می شود که در طراحی آن تمایل بسیاری به لوکس و باشکوه بودن به چشم میخورد. از ویژگی‌های بارز این سبک می‌توان به استفاده از مبلمان با شکوه مخملی و عتیقه‌جات گرانبها اشاره کرد. پالت‌های رنگی استفاده شده در این سبک معمولا رنگ‌هایی خیره کننده مانند بنفش، قرمز و فیروزه‌ای هستند و به راحتی و تنها با رعایت چند نکته می‌توان به دکوراسیون هالیوودی دست پیدا کرد.

بالکون به سبک دکوراسیون هالیودی

استفاده از عکس بازیگران هالیود برای تزیین دیوارها، مبلمان مجلل، دیوارهای تیره، نورپردازی زیاد و بوجود آوردن فضایی که شما را یاد سینما بیاندازد، از ویژگی های این سبک است.

۱۶. سبک دکوراسون ساحلی

این سبک که با نام سبک همپتون (Hamptons) نیز نام برده می‌شود، از مناطق ساحلی آمریکا الهام شده است. از ویژگی‌هایی که در سبک دکوراسیون ساحلی دیده می‌شوند، می‌توان به استفاده از پالت‌های رنگی خنثی ترکیب شده با آبی و سبز، مبلمان بژ و یا سفید، اتاق‌هایی پر از وسایل چوبی و یا الهام گرفته از دریا، الگوهای آبی و سفید برای بالشتک ها و پنجره‌های بزرگ اشاره کرد. هدف اصلی این نوع طراحی ایجاد حس آرامش برای افراد بوده و معمولا نیز در طراحی خانه‌های ساحلی استفاده می‌شود.

نقش کوسن در دکوراسیون داخلی

فضا سازی به سبک ساحلی

** فضای ایجاد شده کاملا تداعی کننده طبیعت ساحلی و آرامش دریا است. یک تراس رو به دریا، سقف کوتاه، پنجره های سراسری و آفتابگیر و عدم استفاده از پرده از دیگر ویژگی های این سبک دکوراسیون است.

۱۷. سبک دکوراسیون ایران باستان

در میان انواع دکوراسیون های داخلی این سبک، نگاهی به دوران هخامنشی و بعد از آن دارد. استفاده از سنگ مرمر برای دیوارهای داخلی و خارجی، حکاکی‌های هخامنشی، استفاده از تندیس‌های هخامنشی و باستانی، استفاده از پالت رنگ‌های خنثی مثل سفید و کرم در کنار رنگ‌های با شکوهی مانند زرشکی و آبی ارغوانی از ویژگی‌های بارز این نوع سبک دکورسیون است. ستون‌های بلند و دربهای سنگین، قاب‌های بلند مرمر بر روی دیوارها، استفاده از سرستون‌های شیر و اسب بالدار و هر آنچه که شما را یاد ایران باستان بی‌ندازد در این نوع دکوراسیون استفاده می‌شود.

 

در دکوراسیون ایران باستان بیشتر از عناصر و اشکال گوشه‌دار استفاده می‌شد تا اقتدار و هیبت امپراتوری ایران به نمایش گذاشته شود. چیزی که شاید در پذیرایی‌های شیک ایرانی امروزی نیز شاهد آن باشیم.

 

۱۸. سبک دکوراسیون یونان باستان

یکی دیگر از انواع سبک های دکوراسیون داخلی سبک یونانی است. این سبک دکوراسیون نیز مانند سبک دکوراسیون ایران باستان، ‌از عناصری مانند حکاکی‌ها و تندیس‌های مرمرین باستانی بهره می‌گیرد. پالت رنگ‌ها شبیه به سبک ایران باستان است و تقریبا شکوه و عظمت این سبک را تکرار می‌کند. این سبک دکوراسیون داخلی را شاید در برخی از فیلم‌های تاریخی، البته با کمی تغییر در سبک و رنگ، دیده باشید.

مجسمه ای به شکل یونان باستان

تنها تفاوت سبک دکوراسیون یونان باستان با ایران باستان در استفاده از اشکال منحنی در دکوراسیون است. این اشکال احساس پویایی و حرکت را در فضا ایجاد می‌کنند.

می‌بینید که انواع سبک‌های دکوراسیون داخلی بسیار متنوع هستند. البته هیچ کدام از این سبک‌ها نباید شما را محدود کنند. شما می‌توانید چند سبک را با هم ترکیب کنید و سبکی نو بسازید.