چند روش کار آمد برای نگهداری مبلمان در منزل

بازدید : 128 بار | زمان مطالعه : 10 دقیقه

راهکارهای ساده برای نگهداری مبلمان در منزل

قبل از خرید مبل بایستی اطلاعات کاملی در رابطه با جنس، قیمت و ویژگی‌ها و انواع مختلف مبلمان و حتی انواع سبک‌های دکوراسیون داخلی داشته باشید تا بتوانید مناسب‌ترین مبل را برای مزل خود خریداری کنید. اما با خرید مبل همه چیز تمام نمی‌شود و بایستی با راه و روش‌های نگهداری مبل در منزل نیز آشنا باشید تا بتوانید مبل خود را در عین این که مبل خود را تمیز نگه می‌دارید، از آسیب رسیدن به آن نیز جلوگیری کنید.

نکاتی برای چیدمان اتاق:چیدمان اتاق و تاثیرات آن

مبلمان

کار هایی که برای مراقبت از مبل ها باید انجام دهیم:

مبلمان

((چند راهکار ساده برای بالا بردن طول عمر مبل شما))

 • زمانی که از مبل ها استفاده نمی کنیم ، روی آن ها را با کاور بپوشانیم.(کاور های ضد رطوبت)
 • مبلمان را جارو و با آب و صابون ملایم مبلمان را شست و شو دهیم.
 • اگر روی بخش های فلزی مبلمان دچار رسوب شده است،به کمک محلول آب وسرکه سفید و دستمال مرطوب آن را از بین ببریم.
 • مبل های بدون پارچه را با آب بشویید.
 • با روغن پارافین یا روغن مخصوص، چوب های تیره را هر سال جلا دهیم.
 • چوب های روشن را در مقابل نور خورشید قرار دهید تا به صورت طبیعی خشک شوند.
 • هر چند وقت یک بار مبلمان فلزی خود را با محلول رقیق شده ی سرکه و آب تمیز کنید . سپس با پارچه ای نرم آن را خشک کنید.

تناسب رنگ محیط با مبلمان

کار هایی که برای مراقبت از مبلمان ها نباید انجام دهیم:

 • هرگز مبل را بدون کاور در محل تردد قرار ندهید.
 • از قرار دادن مبل زیر نور مستقیم آفتاب برای مدت طولانی خودداری کنید.
 • از مواد شوینده که باعث ساییده شدن می شود خودداری کنید.
 • از شستن مبل با آب فشار قوی خودداری کنید.
 • بالشت ها و کوسن ها را توسط ماشین لباس شویی شستشو ندهید.
 • از اسپری های فاقد پارافین برای مبلمان چوبی استفاده کنید.

 مبلمان

چگونه مبلمان را تمیز کنیم ؟

سوالی کهدر هنگام خانه تکانی، برای کسانی که به تنهایی زندگی می‌کنند یا افرادی که در زمینه خدمات نظافتی فعالیت دارند، به دنبال پاسخ آن هستند. گاهی در مقالات، گاهی در بین صحبت‌ها و تجربیات خود و گاهی نیز در جستجوهای خود در اینترنت. در این مطلب از توکامگ ما می‌خواهیم روشی را به شما یاد دهیم که پاسخ خود در رابطه با تمیز کردن مبلمان را یافته و دیگر به دنبال این سوال نروید. با ما همراه باشید.

این که خانه بهم می‌ریزد و مبلمان کثیف می‌شود یک حقیقتی است که همواره در حال رخ دادن است. خرده‌های مواد غذایی بین شکاف‌های مبل، ریختن نوشیدنی، و بچه‌هایی که با دست و پای آلوده روی مبل‌ها بالا و پایین می‌پرند؛ همه این‌ها اتفاقات روزمره ی زندگی هستند، اما ایرادی ندارد. تمیز کردن مبل، آن هم در خانه کار سختی نیست، فقط به خودتان بستگی دارد.

پیش از آن که شما را با اصول تمیز کردن مبل و نگهداری از مبل آشنا کنیم، در ابتدا باید مرحله‌ای را برای تمیز کردن مبلمان برایتان توضیح دهیم که از آن با عنوان پاکسازی مبل یاد می‌شود. پاکسازی مبل شامل مراحلی است که سرعت تمیز کاری را بالا می‌برد.

آشنایی با چوب های بکار رفته در مبلمان

بکار گیری درست مبلمان

مرحله اول پاکسازی: جارو کشیدن

ابتدا از دست ذرات درشت بین مبل‌ها یا درونشان و مابین کوسن‌های مبل خلاص شوید. جای جارو زدن، ابتدا آن‌ها را با دست جمع کنید و درون کیسه‌ای بریزید، چرا که ممکن است قطعات بزرگ خوراکی و غیر خوراکی درون لوله جارو برقی شما گیر کنند. سپس با قسمت گردگیر جارو، سطح و رویه مبل و درزها را جارو کنید. با تعویض سر جارو، از تمیز کننده بین مبل و نشیمن استفاده کرده و با نگه داشتن طولانی درون درزها و چاک‌ها، اجازه دهید گرد و غبار نیز از بین برود. کوسن‌ها و بالشت‌ها را در فضای باز بتکانید و رویه آن‌ها را با جارو نظافت و گردگیری کرده و در انتها پایه‌های مبل را جابجا کرده و زیر مبل‌ها و کف آن را جارو بزنید. توجه کنید زیر مبل و فضای خالی بین بالش‌های مبلمان، یکی از مهم‌ترین مکان‌های فراموش شده هنگام نظافت هستند که بایستی توجه ویژه‌ای به آن‌ها شود.

جارو کشیدن

مرحله دوم پاکسازی: برس کشیدن

امکتن دارد در بعضی از قسمت‌های مبل به دلیل فشرده شدن آلودگی جرم و خاک‌هایی به پارچه چسبیده باشند که با جارو برقی تمیز نشوند؛ به همین منظور از برس دستی نسبتا نرمی استفاده کنید و روی کثیفی‌ها بکشید تا پاک شوند. در هنگام برس کشیدن مراقب باشید با فشار زیاد این کار انجام نشود چرا که ممکن است به جنس پارچه آسیب وارد شود. پیشنهاد می‌کنیم در صورتی که قصد تمیز کردن مبل پارچه‌ای را دارید، حتما مطلب نکاتی برای شستشوی مبل پارچه‌ای را مطالعه کنید.

 برس کشیدن مبلمان

مرحله سوم پاکسازی: برداشتن پُرزها و موهای چسبیده به مبل

خانم‌ها در خانه همواره از وجود موهای زیاد بر روی مبلمان و هم چنین پرزهای حیوانات خانگی مانند سگ و گربه گله دارند. در بعضی از انواع مبلمان از پوشش‌هایی برای جلوگیری از چسبیدن مو به پارچه استفاده می‌شود اما نه در همه آن‌ها. به همین منظور از غلتک‌های مخصوص استفاده کنید؛ چرا که در خیلی از موارد جارو برقی ها توان تمیز کردن موها را ندارد. به خصوص اگر در خانه حیوان خانگی نگه‌داری می‌کنید احتمالا نتوانید موهای آن‌ها را توسط جاروبرقی جمع‌آوری کنید.

پاک کردن پرز ها و مو های روی مبل

مرحله چهارم پاکسازی: تمیز کردن سطوح غیر پارچه‌ای

چگونه مبلمان را تمیز کنیم ؟ در جواب باید بگوییم که تمیز کردن مبلمان مختص به نظافت پارچه مبل نیست. سطوحی که در معرض آلودگی هستند، از جمله چوب‌ها در مبل‌های دسته چوبی و فلزها در قسمت‌هایی که فلز در نمای مبل به کار رفته است را با مواد مخصوص نظافت کنید. (برای چوب از روغن‌های مخصوص و برای فلز از تمیز کننده‌های فلزی). مراقب باشید که مواد تمیز کننده بر روی پارچه منتقل نشوند. اگر سطح تمیزکاری بزرگ است اسپرهای مخصوص را روی پارچه‌ای که با آن مبل را نظافت می‌کنید بپاشید و بعد ناحیه مورد نظر را تمیز کنید.

پاک سازی سطوح غیر پاچه ای

مرحله پنجم پاکسازی: بررسی نکات مربوط به نظافت پارچه مبل

معمولا شرکت‌ها و سازندگان مبلمان دستور العمل مراقبت و شستشوی مبل خود را با نصب برچسب‌هایی که روی آن‌ها با علایم اختصاری توضیحاتی درج شده است معین می‌کنند.

تعدادی از این علایم را بررسی می‌کنیم تا هنگام شستشو و نظافت دچار خطا نشویم:

W: حرف اختصاری آب به زبان انگلیسی است که معنی آن استفاده از آب خالی یا بخار آب برای نظافت می‌باشد.

WS: این علامت یعنی با محلول پایه آب و مواد شیمیایی امکان نظافت مبل وجود دارد.

S: وجود این علامت به معنی تمیز کردن مبل به صورت خشک کردن باید صورت بگیرد.

O: یعنی مواد به کار رفته در محصول از مواد ارگانیک تشکیل شده و فقط با آب سرد باید شستشو شود.

X: وجود این حرف یعنی باید با برس یا جارو برقی نظافت شود و بعد از آن با شامپوی مخصوص تمیز گردد.

نظافت پارچه مبلی

حالا چگونه مبلمان را تمیز کنیم وارد مرحله اصلی نظافت می‌شود؛

((اکنون با رعایت نکات فوق مراحل شستشوی مبل را برای شما شرح می‌دهیم.))

 1.  ابتدا باید تثبیت کننده رنگ و جنس پارچه تهیه کنید که پس از شامپو زدن و شستشوی مبل از آن استفاده کنید. چرا که با این کار باعث حفظ رنگ و دوام پارچه مبلمان خود خواهید شد. تثبیت کننده را می توانید از داروخانه‌ها ، فروشگاه‌های معتبر و یا فروشگاه‌های اینترنتی تهیه کنید. پیشنهاد می‌شود برای نمونه یک قسمت از مبل را با تثبیت کننده تست کنید تا با نحوه کار آن آشنا شوید.
 2. بعد از این مرحله نوبت به پیش نظافت می‌رسد. با محلول آب و سرکه رقیق شده لکه‌ها را اسپری کنید و خیلی ملایم با دستمال پاک کنید. برای رنگ‌های تیره فقط از محلول آب استفاده کنید. به این صورت لکه‌ها خیس خورده و راحت‌تر تمیز خواهند شد.
 3. اکنون نوبت تهیه محلول پایه آب برای شستشوی مبل است. یک ظرف نسبتا بزرگ بردارید. درون آن را با ۳ لیتر آب پر کنید، سپس ۳ پیمانه از شامپوی غیر شیمیایی یا پایه آب را درون آب حل کنید. بعد با پارچه‌ای آغشته به محلول تمیز کننده را برای تست به گوشه‌ای از مبل بکشید و اجازه دهید به مدت ده دقیقه باقی بماند. حالا حوله کاغذی را برداشته و در محل مورد نظر قرار دهید. اگر حوله رنگ پارچه را به خودش جذب نکرد یعنی میزان محلول آماده شده مناسب بوده و می‌توانید تمام قسمت‌های مبل را شستشو دهید؛ در غیر این صورت باید محلول را رقیق‌تر کرده و دوباره امتحان کنید.
 4.  حال نوبت به بخارشو کردن مبل می‌رسد تا کثیفی‌ها و آلاینده‌های روغنی از بین بروند. دستگاه بخارشو را در حالت ضعیف قرار دهید تا به پارچه آسیب نزند. از بالا به پایین قسمت‌های پارچه‌ای را با دستگاه به آرامی تمیز کنید تا به بخش‌های پایینی برسید. اگر دستگاه بخار شو ندارید، کمی کار سخت می‌شود، اما نگران نباشید؛ شما می‌توانید مبل را با حوله لطیفی به همراه آب ولرم مبل را تمیز کنید. دقت کنید هنگام نظافت به حوله فشار وارد نکنید؛ چرا که شاید باعث از بین رفتن رنگ پارچه شود.
 5. پس از بخار شو کردن نوبت به شامپو زدن می‌رسد. این شامپو زدن با مرحله‌ای که آب و شامپو را رقیق کردیم تفاوت دارد. چرا که در آن قسمت ما سعی داشتیم آلودگی‌ها را خیسانده و پاک کنیم تا در این مرحله با شامپو تمیزشان کنیم. برای این کار اسفنج نرمی را نیاز داریم. اسفنج را خیس کرده و شامپو را روی آن بریزید. سپس چند بار بفشارید تا اسفنج خوب کف کند؛ حالا با اسفنج مبل را نظافت کنید.
 6.   پس از این که تمام مبل را با اسفنج و شامپو تمیز کردید نوبت پاک کردن کف‌ها از روی مبل می‌شود. اگر بخار شو دارید که کار مشخص است. مکنده آن را فعال کرده و کف‌ها را جمع کنید. در غیر این صورت با حوله‌ای نمناک خیلی سریع کف‌ها را از روی سطح مبل پاک کنید.
  در بعضی مواقع نیاز است قسمت‌هایی که بیشتر در معرض آلودگی هستند دوباره این کارها و مراحل برایشان تکرار شود تا کثیفی‌ها کاملا از بین بروند. پس از پایان مراحل نیز مبل را در قسمتی که هوا تبادل ندارد قرار دهید تا خشک شود. به هیچ وجه مبل شامپو زده شده را در فضای آزاد قرار ندهید. چرا که هم گرد و غبار را خیلی سریع به خود جذب می‌کند و هم باعث ایجاد لک در جای جای مبل می‌شود.

کوسن و مبل

**در این بین روش‌هایی نیز وجود دارد که کم دردسرتر از این مورد هستند، اما کاراییشان به اندازه روش فوق نیست. مثلا از تمیز کننده‌های فرار استفاده کنید. تمیز کننده‌هایی که پس از اسپری کردن مواد محلول روی مبل، بلافاصله با هوا واکنش داده و تبخیر می‌شوند. یا خارج کردن پارچه‌های مبلی (اگر امکان پذیر باشد) و شستشوی آن‌ها با ماشین لباسشویی که راحتی به نسبت راحت‌تر است.

از بین بردن خراشیدگی مبلمان چوبی

این که سوال می‌شود چگونه مبلمان را تمیز کنیم؟

در بسیاری از انواع مبلمان راه حل‌های ساده‌ای دارد ولی بعضی از آن‌ها هستند که حتما باید در هنگام انتخاب پارچه مبلی مناسب و نکات روی برچسب‌های پارچه مبلی دقت فراوان کرد، چون عدم توجه به آن باعث وارد آمدن آسیب‌های جدی به مبلمان خواهد شد. در نهایت نیز پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد تمیز کردن مبل چرمی را دارید، حتما مطالب شستشوی مبل چرمی و براق کردن این نوع مبلمان را مطالعه کرده و با روش‌های متفاوت این کار آشنا شوید.

 

مبل طرحدار راحتی

نکاتی برای شستشوی مبل پارچه ای در منزل

مبل‌های پارچه‌ای در مقایسه با مبل‌های چرمی با داشتن پارچه‌های متنوع، گرم و نرم و از طرفی به دلیل راحت بودن، طرفداران بسیاری دارند؛ اما وقتی بحث تمیز کردن و شستشوی مبل پارچه ای به میان می‌آید، این کار می‌تواند تبدیل به کابوسی بزرگ شود. ولی به هر حال وسیله‌ای که از آن استفاده می شود، همواره در معرض کثیف شدن است و مبل‌های پارچه‌ای نیز از این امر جدا نیستند، مگر اینکه آن‌ها را با پوششی پلاستیکی بپوشانید! پس در صورتی که در منزل خود از مبل پارچه ای استفاده می‌کنید، می توانید از این روش استفاده کنید.

پارچه های گالری مکبر

**پارچه های گالری مکبر ، دارای قابلیت شستشو هستند**

کوسن طرح دار

چند نکته برای تمیز کردن و شستشوی مبل پارچه ای که بایستی به آن‌ها توجه شود

**به توصیه‌های فروشنده و تولیدکننده مبل توجه کنید**

در هنگام خرید مبل، فروشنده‌ها معمولاً توصیه‌هایی را به خریداران ارائه می‌دهند که بایستی قبل از شستشو در نظر گرفته شوند؛ در غیر این صورت ممکن است ناخواسته به مبل خود آسیب بزنید. این توصیه‌ها معمولاً اطلاعاتی در رابطه با نوع پارچه استفاده شده در مبل و شرایط مناسب برای شستشوی آن هستند

مبلمان نشیمن چرم

به برچسب‌های روی مبل توجه کنید

به برچسب‌های روی مبل و یا دستورالعمل‌هایی که هنگام خرید مبل دریافت کرده‌اید توجه کنید. در صورتی که هنگام خرید مبل به شما دستورالعمل داده شود، احتمالاً در آن نحوه شستشو و تمیز کردن مبل کاملاً توضیح داده شده است. در غیر این صورت نیز اگر بر روی مبل برچسب وجود داشته باشد، ممکن است بتوانید اطلاعاتی را در رابطه با نوع پارچه، دمای مناسب برای شستشو و یا مواد شوینده مناسب برای مبل پارچه ای خود بدست آورید. بر روی این برچسب‌ها معمولاً علائم اختصاری وجود دارند که به شرح زیر هستند:

  W :  یعنی می‌توان این محصول را با آب شستشو کرد

WS : یعنی هم می‌توانید از شوینده‌های مایع همراه با بخارشو استفاده کنید و هم از شوینده‌های خشک.

  S : یعنی از آب نمی‌توان برای شستشوی محصول استفاده کرد. بایستی از شوینده‌های خشک استفاده کنید.

  O : یعنی از مواد ارگانیک ساخته شده است و فقط باید از آب سرد برای تمیز کردن آن استفاده کنید.

  X : یعنی نمی‌توانید از شوینده استفاده کنید. مبل فقط باید با جارو یا برس تمیز شود.

 

**توجه داشته باشید که حتماً به توصیه‌های روی برچسب‌ها و فروشنده‌ها عمل کنید. شاید این‌طور به نظر برسد که آب برای پارچه مشکلی بوجود نمی‌آورد و بدون توجه به علائم روی برچسب مبل آن را با آب شستشو دهید؛ اما این کار ممکن است باعث بیشتر شدن لکه‌های پارچه مبل شود.**

چگونه مبل چرمی را براق کنیم؟

مبلمان چرمی از جمله مبل‌های محبوب بین خانواده هستند که در انواع دکوراسیون‌ها می‌توان از آن‌ها استفاده کرد؛ اما در کنار چالش‌های موجود برای استفاده درست از مبلمان، یکی از سوالات متداولی که در رابطه با مبل‌های چرمی وجود دارد، این است که چگونه مبل چرمی را براق کنیم ؟

مبل چستر چرمی

در صورتی که از مبلمان چرمی به خوبی مواظبت نشود، به مرور زمان براقی و زیبایی خود را از دست می‌دهند؛ به همین دلیل نیز همواره توصیه می‌شود که به طور مرتب با استفاده از مواد مخصوص مبلمان چرمی را تمیز کنید. در مطالب قبلی به سوال چگونه مبلمان چرمی را بشوییم پاسخ داده و راهکارهایی را برای حل مشکل پوسته شدن مبل چرمی ارائه دادیم. در این مطلب نیز سعی خواهیم کرد راهکارهایی را برای چگونگی براق کردن مبل چرمی ارائه دهیم.

مراقبت روزانه از مبل چرمی

در صورتی که در منزل خود مبلمان چرمی دارید، به طور مرتب آن را با یک دستمال نرم تمیز کنید تا همیشه مانند روز اول براق و درخشان به نظر برسد. در صورتی که روی مبل لکه وجود دارد، دستمال را در محلولی از آب و سرکه خیسانده و سپس قسمت‌های لکه‌دار را با آن پاک کنید. توجه داشته باشید که قبل استفاده از این محلول، آن را روی قسمتی از مبل که دیده نمی‌شود امتحان کنید تا آسیبی به مبل و یا رنگ چرم نرسانید.

همچنین می‌تواند به طور مرتب و در بازه‌های زمانی مشخصی مبلمان چرمی را با کف صابون تمیز کرده و سپس آن را با دستمالی تمیز و نرم خشک کنید تا مبلتان تمیزتر و البته براق‌تر به نظر برسد.

پاکسازی مبلمان چرمی

براق کردن مبل چرمی با استفاده از تمیز کننده‌های مخصوص

اگر با استفاده از روش بالا نتوانستید مبل چرمی منزل خود را براق کنید، وقت آن است که به سراغ تمیز کننده‌های مخصوص بروید. برای این کار می‌توانید از فروشگاه‌ها تمیز کننده و براق‌ کننده‌های مخصوص مبلمان چرمی را تهیه کنید، اما شاید نیازی به این کار نباشد؛ چرا که خود نیز می‌توانید براق کننده مخصوص مبلمان چرمی را در خانه درست کنید. برای این کار می‌توانید از ترکیب روغن زیتون و سرکه استفاده کنید. اما در صورت استفاده از تمیز کننده‌ها، چه صنعتی و چه خانگی، حتما قبلا آن را در قسمتی از مبل که دیده نمی‌شود امتحان کنید.

مبل تک نفره ی چرمی براق

نحوه برق انداختن مبلمان چرمی

برای برق انداختن مبلمان با استفاده از مایعات و یا اسپری‌های مخصوص، بهتر است ابتدا دستمالی نرم و تمیز را به آن آغشته کرده و سپس مبل را با آن تمیز کنید. چرا که اگر اسپری را به صورت مستقیم روی مبل پخش کنید، ممکن است که باعث لکه‌دار شدن مبل شود.

همچنین در صورتی که قصد دارید از براق کننده‌های جامد استفاده کنید، بهتر است که مقداری از آن را با انگشت خود برداشته و آن را به صورت دایره‌وار روی مبل پخش کنید. در این صورت گرمای انگشتتان باعث خواهد شد که چرم ماده براق کننده را راحت‌تر به خود جذب کند. بعد از این کار نیز سطح مبل را با پارچه‌ای نرم و تمیز پاک کنید تا مبل درخشانی و براقی سابق خود را بدست آورد.

یکی دیگر از راه‌ها و ترفندهای براق کردن مبل چرمی، استفاده از روغن نارگیل است. در این روش با استفاده از روغن نارگیل می‌توانید مبل چرمی خود را پس از تمیز کردن، کاملا درخشان و براق کنید.

مبل چرمی اداری

موادی که نباید از آن‌ها برای براق کردن مبل چرمی استفاده کرد

همچنین توجه داشته باشید که به هیچ عوان از مواد براق کننده‌ای که مخصوص مبلمان چرمی نیستند، استفاده نکنید. چرا که این براق کننده‌ها معمولا خاصیت چسبندگی دارند و ممکن است که باعث شوند سطح مبلمان را برای نشستن نامطلوب کنند. توجه داشته باشید که حتی ممکن است برخی از پاک کننده‌ها و تمیز کننده‌های مخصوص مبل نیز باعث آسیب رسیدن به مبلمان شوند؛ پس باز هم بر این نکته تاکید می‌کنیم که قبل از استفاده از این محصولات، حتما آن‌ها را در قسمتی از مبل که دیده نمی‌شوند امتحان کنید.

بافت مبلمان چرمی

روش های مخصوص برای شستن مبلمان چرمی

مبلمان چرمی روش‌های مخصوصی برای شستشو و تمیز نگه داشتن دارند. تعداد زیادی محصولات خانگی و تجاری وجود دارند که با استفاده از آن‌ها می‌توان مبل‌های چرمی را تمیز کرد، اما بایستی در انتخاب آن‌ها دقت کافی داشت تا از آسیب دیدن مبلمان چرمی جلوگیری کرد. در این مطلب به معرفی روش‌های شستشوی این نوع مبل پرداخته و به سوال « چگونه مبلمان چرمی را بشوییم ؟

ست مبلمان چرمی اتاق نشیمن

پنج روش برای شستن مبلمان چرمی

 اتاق نشیمن گرم

روش اول: تمیز کردن مبل چرمی با جاروبرقی

۱. ابتدا با استفاده از جاروبرقی آشغال‌های ریخته شده روی مبل را تمیز کنید. دقت داشته باشید که بین پشتی‌های مبل را نیز تمیز کنید.

۲. با استفاده از برس جاروبرقی آشغال‌های باقی مانده را جمع کنید. هنگام استفاده از برس جاروبرقی توجه کنید که به روکش چرمی مبل آسیب وارد نکنید.

۳. پس از تمیز کردن مبل با جاروبرقی، با یک دستمال پارچه‌ای گرد و خاک مبل را کامل تمیز کنید.

روش دوم: تمیز کردن مبل چرمی با آب و سرکه

۱. با ترکیب کردن مقدار مساوی آب و سرکه در یک ظرف می‌توانید یک محلول خانگی مناسب برای تمیز کردن مبل چرمی آماده کنید. بهتر است از آب با دمای اتاق برای این کار استفاده کنید.

۲. یک دستمال را با محلول بدست آمده مرطوب کرده و مبل را تمیز کنید. توجه کنید که مبل خیس نشود؛ پاک کردن آن تنها با دستمال مرطوب برای تمیز کردم مبل چرمی کافیست.

۳. مبل را از بالا به پایین و به آرامی تمیز کنید.

۴. در نهایت نیز با استفاده از یک دستمال خشک و تمیز قسمت‌های مرطوب را پاک کنید.

روش سوم: تمیز کردن لکه از روی مبل چرمی

یکی از علل پرسیده شدن این سوال که « چگونه مبلمان چرمی را بشوییم ؟ »، لکه‌های بوجود آمده روی مبل‌ها است که در ادامه می‌توانید روش پاک کردن سه نوع از این لکه‌ها را مشاهده نمایید:

۱. پاک کردن لکه چربی از روی مبلمان چرمی

لکه‌های چربی بوجود آمده توسط لوازم آرایشی بهداشتی، غذا و… بر روی مبل‌ها بایستی هر چه سریع‌تر پاک شوند. برای این کار می‌توانید از محلول‌های مخصوص پاک کردن لکه‌ها از روی مبل چرمی استفاده کرده و سپس آن را به طور کامل خشک نمایید. اگر لکه‌ای روی مبل باقی ماند، می‌توانید از جوش شیرین برای پاک کردن لکه‌های مبل چرمی نیز استفاده کنید. برای این کار جوش شیرین را روی قسمت لکه‌دار پخش کرده و پس از چند ساعت آن را پاک کنید.

۲. پاک کردن لکه جوهر از روی مبلمان چرمی

برای پاک کردن جوهر ریخته شده روی مبل، کافیست آن را با پنبه آغشته شده به الکل پاک کرده و سپس آن را با دستمال خشک پاک کنید. موقع استفاده از الکل دقت کنید که روی مبل ریخته نشده و آن را خیس نکند.

۳. پاک کردن لکه مایعات از روی مبلمان چرمی

لکه نوشیدنی‌هایی مثل چایی، قهوه، نوشابه و… را بلافاصله خشک کرده و اجازه ندهید که روی سطح مبل خشک شوند. برای پاک کردن این نوع لکه‌ها از روی مبلمان چرمی، ابتدا مایع ریخته شده را از روی مبل پاک کرده و سپس از محلول‌های پاک کننده مخصوص استفاده کنید. در نهایت نیز با دستمال خشک و تمیز سطح مبل را کامل خشک و تمیز نمایید.

روش چهارم: تمیز کردن مبل چرمی با محلول لیمو و سرکه سفید

۱۰ تا ۱۵ قطره آب لیمو را با دو فنجان سرکه ترکیب کرده و سپس با آن مبل را تمیز کنید. این محلول خانگی نیز برای تمیز کردن مبل چرمی بسیار مناسب است.

روش پنجم: استفاده از بخارشوی برای شستشوی مبل چرمی

یکی دیگر از راه‌های شستن مبل چرمی، استفاده از بخارشوی است. در این روش با استفاده از بخار آب و بدون اینکه آسیبی به مبل خود بزنید، می‌توانید به راحتی مبل چرمی خود را تمیز کرده و بشویید.